BEZ JACKA

Bez Jacka czyli Bracia Stefańscy... alt

 

Zapraszamy serdecznie na nasze grudniowe koncerty.

7.12.2012 - Szczecin - Klub XIII Muz, Godz.20.00.

15.12.2012 - Łódź - Oberża folkowa "Zapiecek" - ul. Piotrkowska 43, godz. 21.00

    Bardzo serdecznie zapraszamy. Ponieważ będzie to tydzień przed Świętami Bożego Narodzenia - i właściwie nasze Wigilijne spotkanie z ukochaną publicznością łódzką i zapieckową. Będziemy śpiewać wszystkie nasze piosenki jakie sobie zażyczycie i łamać się z Wami opłatkiem, przyjdźcie (przynieście opłatek), zaproście swoich znajomych i bliskich, będziemy się sobą cieszyć.

16.12.2012 - Piotrków Trybunalski - koncert charytatywny


Dla mnie Stefańscy to przede wszystkim rewelacyjnie śpiewany Leśmian przeplatany opowieściami i dowcipami opowiadanymi przez członków zespołu. I wspomnienia… na których spisanie przyjdzie jeszcze czas, bo poznałem Stefańskich pod koniec lat '70 i byłem świadkiem na ślubie Jacka...

W 2010 roku zespół wydał płytę „Ot tak, po prostu…” tom 2 z udziałem „Słodkiego Całusa od Buby”. Lider zespołu Zbyszek Stefański jest autorem większości kompozycji. Istnieje w zależności od potrzeb i możliwości wiele kombinacji koncertowania razem i osobno zespołu Bez Jacka, Słodki Całus od Buby i Olka Grotowskiego.

"Bez Jacka" co to za grupa? Tak o tym opowiada flecista zespołu Horacym zwany: - „Zespół Bez JACKA powstał w 1983 roku, choć jego początki to wczesne lata siedemdziesiąte. Wydaje mi się, że to rok 1974. Wtedy to powstaje w Kielcach, a właściwie w Chęcinach, zespół „KANT” w składzie: Zbigniew Stefański , Jan Stefański, Jacek Stefański i Maksymilian Ziętek (chociaż bracia muzykowali dużo wcześniej). Pod opiekę bierze ich klub „Merkury” w Kielcach, którego kierownikiem był Szymon Szymański a opiekę literacką sprawowała Joanna Jung. Zespół niedługo po powstaniu wygrywa eliminacje regionalne, potem wojewódzkie konkursu recytatorskiego i poezji śpiewanej (wiele lat później Zbyszek bierze udział w Festiwalu Poezji Śpiewanej w Olsztynie).W 1978 roku zespół wziął udział w Ogólnopolskim Festiwalu Młodych Talentów w Toruniu, uczestniczył w programach telewizyjnych: u prof. Aleksandra Bardiniego, „Szansonadzie” i „Siódemce”. Wielokrotnie grał na Festiwalu Rodzin Muzykujących we Wrocławiu. Pod koniec lat siedemdziesiątych koleje losu sprawiają, że dwaj bracia Jasiu i Jacek wracają do rodzinnego Gdańska, a Zbyszek zostaje na kielecczyźnie. Od tego okresu muzykują i występują jako „Bracia Stefańscy”.(Nigdy nie zapomnę naszego grania latem 1980 roku w Zielonej Bramie w Gdańsku, kiedy w sierpniu z samolotu sypały się ulotki, Stocznia strajkowała, a wokół panowała solidarność, ale ta „ludzka”: dobroć, chęć pomocy drugiemu, autentyczne oddanie za sprawę – potem to już nie było to samo).

9 sierpnia 1983 roku ginie, pobity „przez nieznanych sprawców” najmłodszy brat Jacek Stefański (jest na helsińskiej liście ofiar Stanu Wojennego). I tu wydawało nam się, że to już koniec... Ale nie mogliśmy chodzić po ulicach i krzyczeć, że zabili nam: brata, męża, ojca, przyjaciela - jedyne co mogliśmy, żeby uczcić Jego Pamięć to nadal grać – chociaż już bez Jacka. Jesienią, za namową grupy przyjaciół i ludzi, „którzy z nami wtedy byli”, Zbigniew Stefański, Jan Stefański i Jarosław „Horacy” Chrząstek postanowili wspólnie grać. Potem dołączył do nas Krzysztof „Lumbago” Górski. Ludzie zaczęli na nas mówić „ bez Jacka” ... i tak już zostało..." - kończy Horacy...

alt

W maju 2011 roku zrobiłem sobie ogromną radość i zagrałem z zespołem na "Wiosennym Czarowaniu" w Legionowie

alt

 Jacek Stefański sportretowany przez mnie chyba na koncercie w "Piwnicy u Kuby" w Aninie 1978 rok

windows live messenger indir
limewire indir