SZELMOSTWA LISA WITALISA

Jan Brzechwa "Szelmostwa Lisa Witalisa"

Scenariusz i reżyseria: Ewa Sokół Malesza

Obsada: Adam Wnuczko, Jacek Poniński 

Lis-mityczny bohater zbiorowej i dziecięcej wyobraźni w "Szelmostwach lisa Witalisa", znanej bajce zwierzęcej Jana Brzechwy, jest pełnokrwistą postacią bezczelnego, choć nie pozbawionego uroku oszusta. Brzechwa urodziwego właściciela "ogona nad ogony" żartobliwie nazwał szelmą i obdarzył sporą dawką sympatii, gdyż Witalis "wprawiał w podziw swoim sprytem, wyrobieniem znakomitym, orientacją doskonałą i dowcipem, jakich mało". I chociaż szelmostwa tytułowego bohatera w finale utworu zostają ukarane, to przecież pozostaje otwarte pytanie o głupotę i naiwność pozostałych leśnych zwierząt.

W prostej i pełnej zabawnych pomysłów inscenizacji "Szelmostw lisa Witalisa" zobaczyć można siłę scenicznej postaci Witalisa, ale także szereg teatralnych sposobów na powołanie do życia bogatej, pozornie tylko "leśnej" społeczności. Jak zwykle u Brzechwy znaleźć można w "Szelmostwach..." trochę groteski, trochę satyry, mnóstwo humoru i cudownej zabawy polskim językiem.
Czas trwania spektaklu- 45 min.

Ewa Sokół Malesza absolwentka Wydziału Reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie z siedzibą w Białymstoku, laureatka nagrody ATEST za rok 2003 - Świadectwo Wysokiej Jakości i Poziomu Artystycznego dla przedstawienia "Królowa śniegu" wg Andersena w Teatrze "Lalka" w Warszawie, związana z wieloma teatrami m.in. w Warszawie, Szczecinie, Lublinie, Poznaniu, Słupsku, Rzeszowie i Kielcach.

Adam Wnuczko aktor teatru "Guliwer" w Warszawie, absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie Wydziału Aktorsko-Lalkarskiego z siedzibą w Białymstoku, współpracował z teatrem dramatycznym w Białymstoku, Bielsku-Białej a wcześniej przez wiele lat występował w Towarzystwie Wierszalin Teatr Supraśl

Jacek Poniński aktor teatru "Guliwer" w Warszawie, absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie Wydziału Aktorsko-Lalkarskiego z siedzibą w Białymstoku, współpracował z teatrami dramatycznymi w Gorzowie Wielkopolskim, Elblągu, Olsztynie i Opolu.

 

windows live messenger indir
limewire indir