Marek Gałązka

.alt

Marek Gałązka - poeta, kompozytor, gitarzysta, animator kultury, twórca projektu AUTORSONG

W tym roku 18-ego sierpnia mija

75 rocznica urodzin Edwarda Stachury... 

... to czas na prawdziwą Stachuriadę,

którą proponujemy jako odtrutkę

na medialny wrzask i informacyjny zgiełk.

 Najnowszy program koncertowy Marka Gałązki nazywa się AUTORSONG. Złożą się na niego premierowe piosenki autorskie, które można usłyszeć na przygotowanej z Tymonem Tymańskim płycie o tym samym tytule. Podczas koncertu usłyszymy również znane już utwory do słów Edwarda Stachury.

Kiedy w jednej osobie występuje autor słów, muzyki i jednocześnie interpretator (można porównać to do sportowego wieloboju, gdzie w poszczególnych dyscyplinach zawodnik nie osiąga rekordów świata, ale w sumie wyrasta na herosa), najczęściej mamy do czynienia z bardem – twórcą, którego szczególnie wyróżnia: szczerość i autentyzm, charyzma i oryginalność oraz humanistyczne treści...
W muzycznej formule ( często sięgającej najlepszej tradycji protest songu
i hipisowskiego folk rocka lat 60/70) autorzy - pieśniarze przekraczają charakterystyczne dla muzyki pop estetyczne wzory, przedkładając ponad nie wartości etyczne. Współcześnie mówi się o nich, że reprezentują nurt singer - songwriter. Marek Gałązka zdeklarowany uczestnik tego ruchu poszukał określenia bardziej przystępnego językowo i nazwał całość zjawiska - AUTORSONG. Chcąc ten nurt bardziej spopularyzować, nazwał tak samo swój najnowszy album fonograficzny i koncert, do których wysłuchania zaprasza.

Projekt AUTORSONG może być wykonywany w różnych konfiguracjach osobowych, od koncertu solowego po pełnowymiarowy spektakl muzyczny z udziałem muzyków, aktorów i plastyków. Program możemy również wzbogacić o udział Jurka Stachury-Juniora, lub Jana Kondraka, ewentualnie ich obu. W koncertach jest również możliwy udział białoruskiego pieśniarza Zmićjera Wajciuszkiewicza, W-Z Orchestra, Tymona Tymańskiego i Transistors.
Szczegóły do omówienia. Prosimy o wysyłanie swoich sugestii i potrzeb za pomocą zakładki ORGANIZUJESZ IMPREZĘ na naszej stronie internetowej, telefonicznie lub na profilu firmy impresariART NOWOTNY na Facebooku.

Marek Gałązka  jest jedenym z największych popularyzatorów twórczości Edwarda Stachury, świetny interpretator i wykonawca piosenek do jego wierszy (już na studiach zaczął wykonywać przy akompaniamencie gitary akustycznej wiersze Stachury). Absolwent pedagogiki w zakresie pracy kulturalno – oświatowej Uniwersytetu Wrocławskiego (1978). Instruktor teatralny w Oleckim Ośrodku Kultury (1979-84), gdzie założył Teatr AGT (debiutujący w marcu 79 spektaklem „Wędrowanie” według poezji Stachury). Założyciel grupy balladowej Po Drodze (październik 80), której nazwa nawiązywała do nieustającej wędrówki człowieka w poszukiwaniu siebie i swego miejsca. Już miesiąc później zespół wystąpił na „Jesieni z Bluesem” w Białymstoku u boku Martyny Jakubowicz i Stanisława Sojki, a w 1981 zdobył nagrodę Ministra Kultury i Sztuki za „wartościowy debiut” podczas Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy poezję” w Olsztynie. Po Drodze zaczęło grać koncerty w całej Polsce, a po prezentacji w TVP pojawiły się propozycje nagrania płyty. Jednak stan wojenny pokrzyżował plany i zespół przestał istnieć w 1983. Marek reaktywował Po Drodze w 1993. W następnych latach grupa koncertowała nie tylko w całej Polsce (m.in. w Olsztynie podczas Spotkaniach „Śpiewajmy Poezję”, 93), ale również poza granicami (m.in. w Londynie, Hamburgu, Kownie, Budapeszcie, Sofii, Grenoble). Zespół nagrał płytę „Marek Gałązka i grupa Po Drodze” (2000) i w 2001 rozwiązał się.

Od 2001 roku występuje z zespołem, którego trzon stanowią muzycy formacji Tymona Tymańskiego „Transistors”, a wiodącą rolę odgrywają w nim jego dwaj synowie: gitarzysta Marcin i perkusista Filip (tu na zdjęciu z Tymonem WIOSNA BARDÓW LEGIONOWO 2011) 

alt

Prowadził Akademicki Ośrodek Teatralny na Uniwersytecie Gdańskim (1984–86). Od 1994 współtworzył (będąc jednocześnie Dyrektorem Artystyczno – Programowym) Przystanek Olecko. Od 2004 do 2008 był Dyrektorem Regionalnego Ośrodka Kultury w Olecku. Obecnie prowadzi własną agencję artystyczną. Jest twórcą wydarzenia artystycznego SOPOT BARDS MEETING, które miało miejsce w 2008 w Operze Leśnej i jest kontynuowane. Występował w warszawskim Teatrze Adekwatnym w spektaklu „Za życie zuchwałe” wg Edwarda Stachury (1982-85) oraz szczecińskim Teatrze Współczesnym w 1983 w spektaklu „List do pozostałych” wg Edwarda Stachury, a z okazji 20 rocznicy śmierci poety zorganizował projekt „20 lat później, czyli spotkania z Edwardem Stachurą w mieście O.”. . Ma na swoim koncie wiele programów telewizyjnych i radiowych.

Dyskografia:

 „Ballady Edwarda Stachury śpiewa Marek Gałązka” (MC 1985)

„Po Drodze Marek Gałązka śpiewa piosenki Edwarda Stachury” (MC 1988)

„Po Drodze” (MC 1989)

„Po Drodze Olecko” (MC 1994)

„Po Drodze Złota Płyta” (CD 1999)

„Marek Gałązka” (CD 1999)

„Marek Gałązka i grupa Po Drodze” (CD 2000)

„21” (CD 2002)

„Po Drodze Przystanek Olecko” (CD 2003)

„Tu stacja Sopot” (CD 2006)

„Ballady Edwarda Stachury śpiewa Marek Gałązka” (2CD i DVD 2010)

"AUTORSONG" - cd 2011 - pieśni autoskie


windows live messenger indir
limewire indir