Stanisław Cukier

Stanisław Cukier artysta rzeźbiarz, pedagog alt 

tu ze swoją rzeźbą na rynku we Wrocławiu wyrzeźbioną na plenerze w Strzegomiu

WERNISAŻ WYSTAWY 22 CZERWCA, GODZ.17.00

              - BWA JATKI,   NOWY TARG

alt

                                                     WYSTAWA CZYNNA DO 7 LIPCA

Stanisław Cukier urodził się w 1954 roku w Zakopanem, gdzie ukończył Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara, której to szkoły do dziś od trzech kadencji jest dyrektAorem. Ukończył Wydział Rzeźby na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie w latach 1981-1986 pracował jako wykładowca w katedrze medalierstwa i małej formy rzeźbiarskiej.

Od ponad trzydziestu lat Stanisław Cukier uprawia rzeźbę figuratywną, sięgając do „rzeczy pierwszych” rzeźbiarza, do figury (postaci), portretu, scen religijnych. Nie interesuje się nowymi technologiami, nie wychodzi poza ten pozornie wąski krąg motywów. Artysta pracuje w klasycznych, tradycyjnych materiałach. W wosku modeluje, odlewa w brązie. Posługuje się warsztatem rzeźbiarza o wielowiekowej tradycji, sam mistrzowsko opanował techniki odlewnicze, stosuje perfekcyjne, wyrafinowane i subtelne patyny. Niekiedy rzeźbi w drewnie, materiale, który poznał podczas zajęć w Szkole Kenara (tak o Artyście we wstępie do katalogu z wystawy w Galerii Współczesnej Sztuki sakralnej w Kielcach 2009r. napisała Anna Król).

W Swym dorobku Artysta ma kilkanaście wystaw indywidulanych i udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i na świecie. Od kilku lat bierze udział w plenerze rzeźbiarskim w Strzegomiu. Otrzymał nagrody i wyróżnienia w konkursach rzeźbiarskich i medalierskich m.in Grand Prix w Triennale Rzeźby Portretowej oraz Złoty Medal na Biennale Małej Formy Rzeźbiarskiej w Rawennie. Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeów Narodowych w Krakowie, Warszawie i Wrocławiu oraz w British Museum w Londynie, a także w licznych kolekcjach prywatnych.

Na zdjęciu poniżej Maria Cukier przygląda sie swoim dzieciom sportretowanym przez jej męża Stanisława na wystawie w Częstochowie

alt

TENISISTKA" I miejsce na konkursie olimpijskim 2012r.

 alt

 

windows live messenger indir
limewire indir