O Mnie

Piotr Kuba Nowotny - Kulturalne CV, czyli życiorys artystyczny  

            Urodziłem się w Zakopanem. W 1982 roku ukończyłem Studium Teatralne Ministerstwa Kultury i Sztuki w krakowskim „Pałacu pod Baranami” dla instruktorów teatralnych amatorskiego ruchu artystycznego, gdzie wykładowcami byli wybitni aktorzy i reżyserzy krakowskiego Teatru Starego. W 1988 roku zdałem egzamin Ministerstwa Kultury i Sztuki i uzyskałem prawo do wykonywania zawodu aktora estradowego.

            Od początku lat 70' działałem w amatorskim ruchu artystycznym. W 1972 roku byłem współorganizatorem Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego twórczości Cypriana Kamila Norwida, który do 1984 roku odbywał się w Zakopanem. W klubie „Turnia” działał wtedy teatr Poezji MY, którego byłem aktorem. Zagrałem też kilkakrotnie w spektaklach Teatru im. Modrzejewskiej. 

            Przez dwa sezony (1975-76) byłem aktorem studenckiego teatru "Warszawska Grupa Teatralna" Bogdana Cybulskiego. Na Ogólnopolskich Spotkaniach Teatrów Jednego Aktora w Zgorzelcu w latach 1975-84 zaprezentowałem kilka, nagrodzonych przez jury, monodramów. 

            W 1980 roku założyłem Orkiestrę Teatru ATA, która w różnych składach personalnych działała do 1993 roku. W tym czasie pracowałem w Dzielnicowym Domu Kultury Ochoty, będąc równocześnie wiceprzewodniczącym Komisji Zakładowej Domów Kultury NSZZ „Solidarność” Region Mazowsze. W 1981 roku rozpocząłem prowadzenie zajęć teatralnych w Miejskim Domu Kultury w Legionowie, skąd zostałem wyrzucony po wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego. Przez trzy lata mój zespół miał próby w kościele św. Jana Kantego w Legionowie. Aktorzy i wokaliści zespołu (Ilona Kucińska, Artur Żmijewski, Piotr Mikołajczak, Małgorzata Grabowska-Kozera, Andrzej Ciborski) zwyciężali w konkursach recytatorskich i poezji śpiewanej reprezentując parafię "na górce". Przez cały okres stanu wojennego byłem drukarzem i kolporterem prasy i wydawnictw podziemnych (Tygodnik Mazowsze i KOS), a prowadzone przeze mnie zespoły występowały również na koncertach organizowanych przez nielegalną wówczas „Solidarność”. 

            W latach 1984-87 pracowałem w Gminnym Ośrodku Kultury w Jabłonnie. Prowadzony przeze mnie Kabaret "PĘTLA - Nasielsk, Pułtusk przez Jabłonnę czyli Region Mazowsze" w 1986 roku dostał II nagrodę na Zakopiańskich Konfrontacjach Kabaretowych, a rok później otrzymał nagrodę specjalną na krakowskim festiwalu PAKA. Orkiestra Teatru ATA w 1985 roku otrzymała nagrodę Grand Prix na Ogólnopolskich Spotkaniach Zamkowych "Śpiewajmy Poezję" w Olsztynie. W 1987 roku ATA zakwalifikowała się do Festiwalu Piosenki w Opolu, gdzie w koncercie "Muzyka w teatrze" zdobyła III nagrodę. W opolskim festiwalu ATA wystąpiła jeszcze w 1992 roku, po nagraniu recitalu dla 2 Programu Telewizji Polskiej. 

            W latach 1995-2001 pracowałem etatowo jako dziennikarz w tygodniku :Mazowieckie TOiOWO”. Po kilkunastoletniej przerwie powróciłem na scenę. I tak w 2003 roku na Legionowskich Prezentacjach Teatralnych LUBY Teatr BEZNIC zaprezentował "Spowiedź w drewnie" Jana Wilkowskiego, w którym zagrałem główną rolę. W czerwcu 2004 roku zrealizowałem monodram "Trzy etiudy" oparty na tekstach Norwida, Mandelsztama i Moczulskiego. W kwietniu 2006 roku zagrałem główną rolę w spektaklu „Droga Krzyżowa” zrealizowanym przez Ilonę Kucińską w kościele parafialnym w Jabłonnie. 

            Od września 2005 do 31 grudnia 2009 roku byłem szefem filii Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Chotomowie. Od 1 lutego 2008 roku sala widowiskowa w prowadzonym przeze mnie ośrodku kultury, nosi imię twórcy krakowskiej „Piwnicy pod Baranami” Piotra Skrzyneckiego, co stało się za zgodą i aprobatą jej ówczesnego dyrektora artystycznego Marka Pacuły. Orkiestra Teatru ATA bowiem występowała w Krakowie i była zapowiadana przez Pana Piotra, więc stąd ten wyjątkowy dla krakusów gest. 

            W styczniu 2010 roku przeprowadziłem się do Słupska. Założyłem tu Stowarzyszenie DOMA NA ROZSTAJU Kultur i Religii, które w budynku starego Żydowskiego Domu Przedpogrzebowego ma zamiar stworzyć ośrodek edukacyjno-kulturalny, wzorem „POGRANICZA” z Sejn. 

            Jestem aktorem słupskiego Teatru RONDO (w realizacji monodram „IŚĆ” wg. Juliana Kornhausera w reżyserii Stanisława Miedziewskiego), a także współpracuję z Nowym Teatrem im. Witkacego w Słupsku (statystowałem w „Weselu Figara” i „Sound of Music”). 

            Od listopada 2010 roku prowadzę własną firmę impresariART NOWOTNY www.nowotnyart.pl

               Od czerwca 2012 współpracuję z internetowym Radiem Liryka. We wtorki od 20-ej do 22-ej prowadzę audycję "MUSIMY SIAĆ", a w niej piosenka poetycka, kabaretowa, jazz oraz inna PIOSENKA Z TEKSTEM! Zapraszam do słuchania naszego/WASZEGO RADIA LIRYKA :-) nasza ramówka na stronie http://liryczneradio.wordpress.com/ a wszystkie bieżące aktualności na http://www.facebook.com/RadioLiryka?ref=hl  Kontakt –  Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. "> Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

windows live messenger indir
limewire indir